سوال اول (۱): گیم جم چیه و به چه دردمون میخوره؟!

💡 اولین قدم برای فهمیدنِ «وجودیت» رویدادی مثل گیم جم (Game Jam)
«جواب دادن» به این سواله!

 اگه تونستین توی ذهن‌تون یه تعریف درست درمون از این سوال بسازین و بتونین برای بقیه هم توضیح بدین (چون اگه نتونین توضیح بدین یعنی چیزی یاد نگرفتین!) اولین پله رو با موفقیت بالا رفتین و استخوون بندی بناتون رو محکم ساختین؛ چون جواب این پرسش نقشی مثل پایه‌های یه ساختمون رو داره که اگه سست و ضعیف باشه احتمال‌ش زیاده که در آینده سازه‌های بالاسری‌ش رو به فنا بده!

 اگه اون نگه‌دارنده‌های فلزی نبود همون نماش هم محو میشد! 🙂

 

💡 پس اگه تازه با گیم جم آشنا شدین و تمایل دارین که تست‌ش بکنین حتما مطمئن بشین قبل‌ش به این سوال خوبِ خـــــوب جواب داده باشین.


💠 یعنـــی چی این گیم‌جم؟!

 

خب مثل هر عبارتی، عبارت Game Jam رو می‌تونیم به دو بخش معنای نزدیک (لغوی) و معنای دور (اصل کاری) تعریف کنیم:

از نظر معنای لغوی، این عبارت از دو کلمه Game به معنی بازی و کلمه‌ Jam به معنی مربا (البته معنی‌های دیگه هم داره) تشکیل شده که در نهایت میشه مربای بازی! به به!

ولی اگه از نظر معنای دور بهش نگاه کنیم میشه به تعریف خیلی قشنگ‌تری برسیم. اگه یخورده دوربین نگاه‌مون رو بیاریم بالا و یه نگاه جامع‌تر بهش بندازیم می‌تونیم تعریف‌ش رو این بذاریم: «دورهمی بازی‌سازی»

 یه دورهمی خودمونی و کووول!

 

 


🔸 ســـوال: چرا گفتی «دورهمی»؟

جواب: کلمه‌ی «دورهمی» که خانوم‌ها برای مهمونی‌هاشون استفاده میکنن خیلی فیتِ این رویداده! 🙂
مشابه اون مهمونی، توی Game Jam هم بازی‌سازها به مدت خیلی کوتاهی دور هم جمع میشن و کنار هم با مود فان و خوش گذرونی باهم گپ میزنن، غیبت میکنن!😄، کنار هم غذا میخورن، ایده پردازی میکنن و در نهایت یه بازی در مقیاس خیلی خیلی کوچیک و گوگولی تحویل میدن. (البته ممکنه برای تیم‌های گیم‌جم اولی اینطور نباشه و بهشون سخت بگذره چون معمولا همه‌چی رو خیلی سِسسفت و سخت میگیرن ولی در نهایت با کسب تجربه‌ی بیشتر قطعا به همون تجربه‌ی فانی که تعریف‌ش رو کردم ختم میشه)
مثل همین دورهمی ولی قراره آخرش بازی دربیاد!

 

 

🔸 پس منظور اصلی از Game Jam میشه یجورایی:

جمع شدن تعدادی از گیک‌های بازی‌ ساز در کنار هم به مدت خیلی کوتاه برای ساخت یک بازی
براساس یک theme مشخص.
همیـــن!

 

 

 یادتون باشه…
گیم جم نه سن میشناسه و نه مهارت! فقط و فقط «اراده‌» میخواد.

 

عکس دست جمعی آخر گلوبال گیم‌جم سال ۲۰۱۸ دانشگاه کالیفرنیا

 

 

 

🔸 ســـوال: Theme یا تِم چیه که بهش اشاره کردی؟

جواب: این بخش یکی از بخش‌های فوق‌العاده جذاب و هیجان انگیزی هست که برای این رویداد تعریف کردن.
هر گیم جمی یه تم داره که ازش فقط موقع «شروع رویداد» رونمایی میشه. یعنی مثلا گلوبال گیم جمی که امسال میخواد برگزار بشه کسی نمیدونه براساس چه موضوعی قراره بازی‌ها ساخته بشن.
بعد از یه تریلر خفن، لحظه ی جذاب معرفی تم گلوبال گیم جم سال ۲۰۲۰ داشت شروع میشد…

 

 

 

این کار، یعنی تعریف تم، ۳ تا مزیت خیلی خفن داره:

✔️ ۱) کسی دیگه نمیتونه زرنگ بازی دربیاره و بازی از قبل ساخته شدش رو تحویل بده!
✔️ ۲) رویداد رو غیرقابل پیش‌بینی تر و جذاب‌ترش میکنه.
✔️ ۳) و از همه مهم تر، شرکت‌کننده‌ها رو محدود میکنه!
 

از قدیم گفتن محدودیت، خلاقیت میاره… چون از لحاظ کمّی چیزهایی که می‌تونیم بهش فکر کنیم و همینطور درصد غرق شدن‌مون توی اون عالم خیلـــــی خیلــــی زیاده! برای همین بهترین و مناسب‌ترین راهکار محدود کردن اون دنیاس. این ترفند، یک ترفند بسیار استاندارد و جهانی هست که توی بقیه رشته‌ها هم میشه رصدش کرد.

وضعیت شما وقتی که خبری از تم نبود و میگفتن Free subject‌هه!

 

 

 

🔸 ســـوال: منظورت از «مدت کوتاه» چیه؟

جواب: خب قرار نیست که مثل تورهای صحرایی یه کوله بار سنگین ببریم و اونجا یه هفته کمپ بزنیم!
دقیقا مثل دورهمی خانوم‌ها که مثال‌ش رو زدم این دورهمی هم قراره کوتاه و مختصر باشه. این کار باعث میشه هزینه ها پایین بیاد و همینطور فرایند فرسایشی نشه. از نظر مالی، گیم جم نباید برای شرکت کننده‌ها پرهزینه بشه تا بچه ها با وسعت‌های مالی مختلف بتونن بلیط تهیه کنن.
این با ارزش‌ترین کاره که افراد با سطح پایین مالی رو هم جزوی از جمع خودمون بدونیم. (بعضی از برگزار کننده‌ها امکان خرید بلیط رایگان رو برای افراد با شرایط خاص فراهم میکنن) از نظر زمانی هم نباید اینقدر طولانی بشه که ملت به خاطر کارشون یا تحصیل شون نتونن شرکت کنن. مشخصا هر چقدر که جمعیت بیشتر باشه جذابیت اون دورهمی بیشتر و همینطور پیدا کردن تیم و هم‌تیمی هم راحت‌تر میشه.
 
قبل از اینکه به حساب‌تون برسه، به حساب‌ش برسین!

 

 

 

🔸 ســـوال: گلوبال گیم جم چیه حالا؟

ایونت Global Game Jam یه رویداد حضوری (به اصطلاح میگن On-site) هست و به مدت دو روزه‌.
به وقت ایران، توی بهمن ماه از پنجشنبه شب شروع میشه و تا شنبه شب ادامه داره. البته معمولا توی ایران رویداد جمعه غروب تموم میشه تا شنبه بچها به کارشون برسن.

البته پارسال (یعنی ۲۰۲۱) طبق خود اعلامیه تیم اصلی، همه‌ی هاست‌ها این رویداد رو به صورت آنلاین برگزار کردن ولی امسال به خاطر واکسیناسیون عمومی سختگیری کمتری شده.

 

لوگوی ایونت گلوبال گیم جم رو مشاهده می‌کنین
 
 
 
 
خب تا الان داشتیم از «چیستی» این ایونت صحبت می‌کردیم،
از الان به بعد می‌خوایم در مورد مزیت‌های گیم جم بگیم…
 

 

 

💠 گیم جم شرکت کنیم که چی بشه؟!

بعد از اینکه فهمیدین که قضیه این ایونت چیه و چه شرایطی داره، میریم سراغ مزیت‌هاش:
 
 

✅ ۱) ارتقای همکاری تیمی

از اونجایی که سیستم آموزشی‌مون از دوران کودکی تا خود دانشگاه‌ش هیچ مهارت تیمی بهمون یاد نمیده، شرکت کردن توی همچین رویدادی باعث میشه مهارت «Team Working» مون کاملا به چالش کشیده بشه؛ از شروع همکاری‌ توی روز اول گرفته تا ادامه و حفظ‌ش در طول فرایند جم.
 
خیلی وقت‌ها، اول گیم جم شکل‌گیری تیم‌ها با خوشی و لبخند شروع میشن ولی در انتها با بی اعتنایی و حتی با یه خداحافظی خشک به پایان میرسه! برای همین با شرکت کردن پی در پی و مواجه شدن با این جنس چالش‌ها مهارت تیم ورک‌مون با سرعت خیلی زیادی تقویت میشه و تجربه‌های بسیار بسیار با ارزشی کسب می‌کنیم که ممکنه توی هیچ ویدئوی یوتیوب یا توی هیچ کتابی پیداشون نکنیم!
 
های فیست تیمی!
 
 
 

 

✅ ۲) آشنایی بیشتر با کامیونیتی

وقتی ما تصمیم می‌گیریم وارد جمع گیم جمرها بشیم، در واقع خودتون رو به ندهای یک شبکه‌ی نو که توی همون رویداد با مجموعه‌ای از انواع مختلف آدم‌ها با انواع تخصص‌ها شکل گرفته وصل کردین.
 
چه فرصتی بهتر از این تا محدوده‌ی دوست‌ها و همکاراتون رو افزایش بدین؟ اگه یخورده زرنگی بیشتر هم به خرج بدین احتمال اینکه اونجا با مدیر عامل و لید‌های آینده‌تون که قراره باهاشون همکاری بکنین هم آشنا بشین زیاده :))
 
اصطلاحا به این کار میگن Networking که خب تاثیر قابل توجه ای توی زنده موندن و رشد یک کامیونیتی داره.
 
تصمیم بگیر و به شبکه وصل شو!

 

 

 

✅ ۳) شناخت عمیق‌تر شخصیت‌ها

از قدیم گفتن اگه میخوای کسی رو درست درمون بشناسی باهاش برو مسافرت!
قضیه گیم جم هم دست کمی از مسافرت نداره. فرض کنین قراره دو روز با جمعی از دوست‌هاتون سوار یه واگن بشین و باهم قطار رو به اون مقصدی که می‌خواین برسونین.
اونجا باید باهم خیلی هماهنگ باشین و این هماهنگی نیاز به شناخت کافی از همدیگه داره. هر چقدر که میگذره ذهن شما بیشتر و بیشتر با ذهن هم‌تیمی‌هاتون ارتباط برقرار میکنه و این باعث میشه از سطح ظاهری شخصیت‌ها عبور کنین و به عمق لایه‌های بعدی که خیلی مهم‌تر هستن برسین.
 
درسته لایه های درونی مغز اینطوری نیستن ولی خب مفهوم رو میرسونه!
 

 

 

 

✅ ۴) آشنایی با مفهومی به اسم «DeadLine»!

اگه فرض بگیریم قبل از گیم جم، شما توی هیچ شرکتی کار نکرده باشین و با مفهوم دد لاین آشنا نباشین، توی همچین ایونت‌هایی قشنگ فلسفه‌ی این مورد دست‌تون میاد و یاد می‌گیرین محدودیت زمان شوخی بردار نیست و توی دنیای واقعی هم خبری از فیچر Rewind (به عقب برگردوندن زمان) نیست!
 
حرفه‌ای‌ترین تیم‌ها معمولا تیم‌هایی هستند که به این مورد خیلی توجه میکنن و از مقطع‌های حساس‌ش کاملا آگاه هستن. به طور مثال از چه زمانی به بعد ایده پردازی باید متوقف بشه یا از چه زمانی به بعد باید بازی بسته بشه و بره توی مرحله تست و … خیلی از بازه‌های زمانی مهم دیگه.
 
به صورت کلی شرکت کردن توی همچین رویدادهایی تجربه‌تون رو توی برنامه ریزی زمان که توی روند هر چیزی (از زندگی شخصی‌تون گرفته تا بازی‌سازی) تاثیر فوق العاده‌ای داره افزایش میده.
 
چه بهش فکر بکنین یا نکنین، همیشه دنبال‌تونه!

 

 

 

✅ ۵) مرکز تولید ایده!

چه جایی بهتر از گیم جم برای ایده پردازی و طوفان ذهنی (Brainstorming) خفن حول محور موضوعی که معرفی میشه؟
خیلی وقت ها ما به دلیل پراکندگی فکری که داریم از این شاخه به اون شاخه میپریم و به نتیجه ی قابل ارائه ای نمیرسیم؛ اما توی همچین رویدادهایی دیگه خبری از مشکلات نیست چون برگزار کنندگان Game Jam شما رو از عمد در یک محدوده ی کوچیک محدود میکنن. (البته این محدودیت ها گیم جم به گیم جم فرق داره و میتونه سخت تر یا آسون تر باشه)
 
بازی های معروفی مثل SuperHot یا Surgeon Simulator روز اول توی همین جم ها ساخته شدن و بعدا بعد از گرفتن فیدبک های مثبت از دوستاشون تصمیم به ادامه ی توسعه ش گرفتن. بله، به همین راحتی!
 
توی یه حالت فانتزی-تخیلی میتونه طوفان فکری تون این شکلی بشه!
 

✅ ۶) ارتقای سطح مهارت

در طول فرایند گیم جم، از شروع تا انتها، ما و تیم‌مون مسئولیت‌های ریز و درشت زیادی رو به عهده می‌گیریم؛ تعداد تسک بی شماری رو انجام میدیم که ممکنه بعضی‌هاشون رو قبلا انجام نداده باشیم و یا حتی چیزی ازشون نشنیده باشیم.
هر دو نوع مهارت Soft Skill (مهارت‌‌های رفتاری) و Hard Skill (مهارت‌های نرم افزاری)‌ به صورت همزمان باهم ارتقا پیدا میکنن چون قطعا با هر دوتاشون درگیر میشین و نمی‌تونین از یکی شون قصر در برین.

به طور مثال ممکنه شما به عنوان آرتیست مجبور بشین آرت‌تون رو توی انجین ایمپورت کنین و توی لول بچینین در حالی که تا به حال این کارو انجام نداده باشین (نمونه هارد اسکیل)؛
ممکنه شما از یه سری تایپ آدم‌ها خوش‌تون نیاد و کمتر باهاشون جوش می‌خورین ولی توی جم با این چالش روبرو بشین که چطور در مورد کارا با فلان شخصی که ازش خوشم نمیاد صحبت کنم! (نمونه سافت اسکیل)


از این نمونه ها خیلی زیاده و اتفاقا همین‌ها یکی از معجزه‌های Game Jam هه که باعث میشه هر دفعه جذابیت‌های خاص خودش رو داشته و آدم‌ها با مواجهه باهاش از اون جمله‌ی معروف سی جی که میگفت:
“Here we go again” استفاده نکنن! :))

آماده‌ی هر نوع چالشی، از هر جنسی باشین!

 

 

 

 

✅ ۷) بیشتر خودمون‌ُ بشناسیم!

… و در نهایت همه‌ی این مزیت‌ها ختم میشه به خودمون!
 
همونطور که می‌دونین توی خیلی از مکاتب علمی، فلسفی و مذهبی تاکید زیادی به این موضوع دارن و به عنوان راز یه زندگی با ارزش و جاودانه ازش یاد میکنن.
آخر گیم‌جم‌ها همیشه ذهن‌ درگیر اتفاقاتی که گذشت میشه و یه سری سوال‌های مهم رو از خودمون می‌پرسه؛ مثلا اینکه نقشم رو خوب بازی کردم یا نه؟ بقیه از من راضی بودن یا نه؟ فلانی که باهاش مخالفت کردم از دستم ناراحت شد؟ من چقدر توی فرایند ساخت بازی‌مون تاثیر داشتم؟ … و خیلی سوال‌های دیگه.
 
این تحلیل و بررسی ها باعث میشه عملکرد‌مون رو ارزیابی کنیم و ببینیم نتیجه ی نهایی چقدر با اون چیزی که انتظار داشتیم تفاوت داره. به طور مثال شما فکر می‌کنین خیلی شخصیت صبوری هستین ولی در نهایت از فیدبک هم‌تیمی هاتون متوجه میشین که اونقدرها هم صبر ندارین یا مثلا فکر می‌کنین مهارت کار تیمی بالایی دارین در حالی که دوستاتون دیگه حاضر نیستن به خاطر اخلاق تندتون با شما توی یه تیم باشن!
 
اگه این نتایج رو با آغوش باز بپذیریم و در مقابل شون مقاومت نکنیم قطعا خودشناسی‌تون پاورآپ میشه و بسته به عمق تحلیل‌تون چند لول از لول دو روز پیش‌تون ارتقا پیدا میکنین. 👍🏼
 
 خودشناسی، شروع تموم خردمندی هاست (ارسطو)
 
 
 
 خب تا الان به ۷ مورد از مزیت‌های Game Jam اشاره کردیم که قطعا محدود به این تعداد نمیشه!
وقتی خودتون وارد یه جم بشین و این جنس رویدادها رو تجربه کنین متوجه میشین که چقدر براتون مفید بوده حتی اگه بعدش به هر دلیلی مثل خوب نبودن تیم یا پر باگ بودن بازی از نتیجه ی رویداد راضی نباشین!

.
 
.
 
.
 

.

 

🔸 سوال‌های بعدی:

چطور حالا تیم پیدا کنیم؟!

چطور گیم جم رو شروع کنیم و به پایان برسونیم؟

گیم جم‌ آنلاین چه فرقی با حضوری داره؟

 
جواب:‌ توی مطلب‌های بعدی حتما در موردشون صحبت می‌کنیم.
 
پس با ما همراه باشین… 😉
 
 
 
 
 

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رویداد گلوبال گیم جم ، یکی از مهم ترین رویداد های بازی سازی بین المللی است که در آن هزاران بازی ساز از سراسر دنیا فرصت دارند تا در مدت زمان دو روز، در مورد یک موضوع واحد بازی بسازند.

راه ارتباطی

+98 910 777 8894

+98 21 – *******

حمایت از رویداد

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از بروزترین اخبار ما مطلع باشید

با ❤️ از دانشگاه‌ تهران برای بازی سازان فارسی زبان

میزبانی شده در سرور های پر قدرت لیمو هاست